1-5 septembrini 2004 toimusid Itaalias Lõuna-Tirolis Laimburgi aianduskoolis II üleeuroopalised kutsevõistlused noortele aednikele.

Laimburgis toimunud võistlustest võttis osa 24 võistkonda 14 Euroopa riigist – Saksamaalt, Itaaliast, Šveitsist, Luksemburgist, Belgiast, Hollandist, Austriast, Taanist, Prantsusmaalt, Ungarist, Poolast, Tšehhist, Slovakkiast ja Eestist. Lisaks oli kahe võistkonnaga eraldi esindatud ka Lõuna-Tirol. Iga riik võis osaleda kahe kolmeliikmelise võistkonnaga. Enamus võistlusest osavõtjaid oligi kas aianduskoolide õpilased või kooli hiljuti lõpetanud tegevaednikud.

Eesti võistkonna leidmiseks korraldati 12 juunil 2004 Jäneda Aia- ja Lillepäevade raames noorte aednike kutsevõistlused. Võistluse parimad, Maria Palusalu Räpina Ühisgümnaasiumist, Margit Katovitš, Elle Nurme, Dmitri Veski Räpina Aianduskoolist ning Averi Jüriado ja Ingrid Ahlberg Luua Metsanduskoolist, saidki võimaluse osaleda üleeuroopalisel võistlusel.

Esimesel võistluspäeval oli kavas 9 ülesannet. Võistlejad pidid tundma erinevaid ilupuid ja -põõsaid, maitsetaimi ja viljapuid ning nende seemneid. Samuti pidid võistlejad kokku panema väikekasvuhoone ning maha märkima kindla geomeetrilise kujuga objekti aias. Taimekaitse ülesandes esitati äratundmiseks erinevaid kultuurtaimede haigusi ja kahjureid ning viimastele tuli leida ka bioloogilises tõrjes kasutatavad kasurid. Loomingulisust ning ilumeelt nõudis veinikasti dekoreerimine ning füüsilist jõudu suurte, 3-4 meetri kõrguste, puude istutamine ja toestamine. Kohtunikele ja loodetavasti ka võistlejatele tegi nalja substraatide ja väetiste identifitseerimine. Nimelt kippusid võistlejad purkidesse pandud tundmatuid materjale nuusutama ja isegi maitsma – hiljem selgus et valikus oli kommid, väetised, vermikuliit, kalasööt ja guaano.  

Kõigi ülesannete lahendamist jälgisid kohtunikud suure hoolega ning hindasid mitte ainult lõpptulemust, vaid ka õigete töövõtete kasutamist, töökoha korrashoidu ning võistkonnaliikmete omavahelist koostööd.

Kui kutsevõistluse esimene päev oli tõsine erialane jõukatsumus, siis teiseks päevaks olid planeeritud lõbusamad ülesanded. Kõigepealt jagati võistlejad uutesse võistkondadesse, nii et tekkisid rahvusvahelised tiimid. Teise päeva ennelõunal tuli viis ülesannet lahendada aianduskooli juures. Nendeks olid oma võistkonnale logo joonistamine, kinniseotud silmadega maitse järgi kultuuride äratundmine ning täielikus taimekaitsevarustuses (kummiülikond, respiraator ja kummikindad) taimede pikeerimine. „Täpsuspritsimise“ ülesandes tuli seljapritsiga 4 meetri kaugusele märki lasta, kusjuures ühel võistlejal olid silmad seotud ja teised pidid veejoa õigesse kohta suunama. Üsna lõbus oli ka „õunaralli“, kus võistlejad pidid aiakärule kinnitatud plaadi peale asetatud viie õunaga vigursõitu tegema. Peale lõunat sõidutati võistlejad Bozen’i linna. Igale võistkonnale anti linna kaart, kuhu olid märgitud võistluskohad. Linnas toimus võistkondadevaheline teatejooks ning samuti pidid võistlejad kalu õngitsema ja täpselt 850 grammi muru pügama. Linna keskväljakule oli toodud suured vaasid, kuhu rahvusvaheline võistkond linnarahva silmade all etteantud taimedest ilusa istutusseade pidi kokku panema. Et aga asi liiga lihtne ei oleks, tuli taimed eemalt kohale toimetada läbides vigursõidu rada üks võistlejatest aiakärus istumas.

Lisaks võistlustele oli vastuvõtjate poolt organiseeritud ka tihe kultuuriline ja erialane programm. Külastasime kahte lossi botaanikaaeda ja aianduslikku uurimiskeskust. Võistlejatele tehti Bozen´i linnaekskursioon ja kaljukoopasse raiutud veinikeldris anti degusteerida Itaalia veine. Järgnevatel päevadel külastasime lilletaimede tootmisfirmat ning eksklusiivset aianduskeskust. Kutsevõistluse võitjateks osutus Austria 1. võistkond. Teise ja kolmanda koha saavutasid Lõuna-Tiroli ja Tšehhi võistkonnad. Eesti võistkonnad tulid koju 11. ja 16. kohaga.