Õppepäev Andres Vaasa aias
1. oktoobril toimus Andres Vaasa koduaias Eesti nooraednike eestvedamisel järjekordne nooraednikele suunatud praktiline õppepäev, kus räägiti ja näidati, milliseid töid veel enne talve tulekut aias teha tuleks. Andres Vaasa ja Reet Palusalu juhtimisel läbi viidud õppepäev oli jagatud kahte suuremasse ossa – esialgu tutvustati töövõtteid ning seejärel pea kahe hektarist arboreetumit.
Tegusat laupäevahommikut alustati sõnnikulaotamise ja sissekaevamisega – nimelt on Andres Vaasa aias tavaks, et igal aastal kaevatakse õunapuudealune aiaosa ringi ning rikastatakse kaks aastat seisnud põhusõnnikuga. Selline töömahukas hooldusvõte on vajalik nii mullaomaduste parandamiseks kui ka kahjurite tõrjeks. Lisaks näidati, kuidas saab kasutada muruniidet peaaegu samal eesmärgil. Selleks tuleb kaevata labidalehe sügavune kraav, täita see värske muruniitega ning katta järgmisest kraavi kaevamisest saadava materjaliga.
Enne talve tehtavatest sügistöödest tutvustati veel mitmesuguste lõikeriistadega (aiakäärid, sirbid) püsikute pealsete lõikamist, erinevate sibullillede istutamist ja lehtede riisumist. Viimase tarbeks korraldati 11 erineva rehaga katse, mille eesmärk oli välja selgitada kõige kiiremini ja efektiivsemalt töötav muruluud. Peale töist osa ja väikest kehakinnitust jätkas A. Vaasa oma aia eriliste asukate tutvustamist. Üritusel osales 12 aktiivset Eesti nooraednikku.
Maria Palusalu
Nädala jooksul külastasime erinevaid Sitsiilia puukoole, kus peamisteks kasvatatavateks kultuurideks olid vahemere ja subtroopilised taimed (erinevad palmid, kaktused, liaanid jm sealsetele tingimustele vastavad kultuurid). Samuti üht golfi kuurorti, kuhu juurde kuulus uhke aed koos puukooliga. Lisaks erialasele programmile külastasime ka Favignana saart, kus saime omal nahal ka Vahemerd tunda.
Eelnevate kongressidega võrreldes tegi selle ürituse eriliseks sealne loodus ja taimestik, samuti pinnas, mis erinevad Eesti oludest nagu öö ja päev. Eestis ei kasva ühtki taime looduslikult, mis seal kasvab umbrohuna ja vastupidi. Põlde ja teid ääristasid Opuntia'd, oleandrid, lavendlid (rohkem mägedes ja hetkel juba ära õitsenud), erinevad kõrrelised, mis meil on kultuuris jmt.
Samuti oli programmi toodud huvitav aktsioon - kolmapäeva õhtul läksime kõik koos, st. osavõtjad ja korraldajad, Marsala raekojaplatsile ning korraldasime "lilleseade võistluse". Korraldajatel oli seks puhuks varutud erinevaid lõikelilli ja kõik floristid, kes meie grupis olid, saadeti lavale kimpe tegema, mis siis hiljem maha müüdi või pealtvaatajatele kingiti. Selle ettevõtmise eesmärk oli tutvustada ka kohalikele Euroopa Nooraednike tegevusalasid ning teavitada, et antud linnas toimub rahvusvaheline aiandusalane üritus. See eesmärk sai väga edukalt täidetud - õhtu edenedes oli raekojaplats rahvast täis ja kõik uudistasid meie tegemisi ja panid end kimpude saamiseks florsitide juurde järjekorda.
Sel aastal oli kongress eriline ka selle poolest, et valiti uus juhatus. Senisesse juhatusse kuulusid: Klaus Schnaidt - president, Maria Palusalu - asepresident, Melanie Bernroithner - teine asepresident.
Uus juhatus: Maria Palusalu - president, Iwancha Lutt - asepresident, Josiane Walentiny - teine asepresident. Iwancha on pärit Lõuna-Tiroolist, Itaaliast ja Josiane Luxemburgist. Iwancha ja Maria osalevad sügisel ka Euroopa Nooraednike kutsevõistlustel Räpinas.
Järgmine CEJH kongress toimub 17.-23. juulil 2011 Luxembourgi linnas Luksemburgis.
Kuna Luksemburg asub Euroopa südames, on sinna pääsemine transpordi seisukohast üsna lihtne. Lennata võib Brüsselisse, Frankfurti, Kölni, Bonni, Luxembourgi jne. Sealt saab sihtkohta juba rongiga.
Luksemburgi nooraednikud igatahes ootavad meid!
Maria Palusalu