Õppepäev Andres Vaasa aias

 

1. oktoobril toimus Andres Vaasa koduaias Eesti nooraednike eestvedamisel järjekordne nooraednikele suunatud praktiline õppepäev, kus räägiti ja näidati, milliseid töid veel enne talve tulekut aias teha tuleks. Andres Vaasa ja Reet Palusalu juhtimisel läbi viidud õppepäev oli jagatud kahte suuremasse ossa – esialgu tutvustati töövõtteid ning seejärel pea kahe hektarist arboreetumit.

Tegusat laupäevahommikut alustati sõnnikulaotamise ja sissekaevamisega – nimelt on Andres Vaasa aias tavaks, et igal aastal kaevatakse õunapuudealune aiaosa ringi ning rikastatakse kaks aastat seisnud põhusõnnikuga. Selline töömahukas hooldusvõte on vajalik nii mullaomaduste parandamiseks kui ka kahjurite tõrjeks. Lisaks näidati, kuidas saab kasutada muruniidet peaaegu samal eesmärgil. Selleks tuleb kaevata labidalehe sügavune kraav, täita see värske muruniitega ning katta järgmisest kraavi kaevamisest saadava materjaliga.

Enne talve tehtavatest sügistöödest tutvustati veel mitmesuguste lõikeriistadega (aiakäärid, sirbid) püsikute pealsete lõikamist, erinevate sibullillede istutamist ja lehtede riisumist. Viimase tarbeks korraldati 11 erineva rehaga katse, mille eesmärk oli välja selgitada kõige kiiremini ja efektiivsemalt töötav muruluud. Peale töist osa ja väikest kehakinnitust jätkas A. Vaasa oma aia eriliste asukate tutvustamist. Üritusel osales 12 aktiivset Eesti nooraednikku.

Maria Palusalu 

 

 
Eesti nooraednikud käisid Sitsiilias tulevasi partnereid otsimas ja Euroopa nooraednikega kohtumas
18.-24. juulini viibisime Annely Tuul'e ja juhatuse liikme Astrid Maidla'ga Marsalas, Sitsiilias 51. Euroopa Nooraednike (CEJH) kongressil. Üritusel osales 35 noort aednikku 7 Euroopa riigist. Eriti arvukalt olid esindatud Austria ja Saksamaa vastavalt 11 ja 9 aednikku.

Nädala jooksul külastasime erinevaid Sitsiilia puukoole, kus peamisteks kasvatatavateks kultuurideks olid vahemere ja subtroopilised taimed (erinevad palmid, kaktused, liaanid jm sealsetele tingimustele vastavad kultuurid). Samuti üht golfi kuurorti, kuhu juurde kuulus uhke aed koos puukooliga. Lisaks erialasele programmile külastasime ka Favignana saart, kus saime omal nahal ka Vahemerd tunda.

Eelnevate kongressidega võrreldes tegi selle ürituse eriliseks sealne loodus ja taimestik, samuti pinnas, mis erinevad Eesti oludest nagu öö ja päev. Eestis ei kasva ühtki taime looduslikult, mis seal kasvab umbrohuna ja vastupidi. Põlde ja teid ääristasid Opuntia'd, oleandrid, lavendlid (rohkem mägedes ja hetkel juba ära õitsenud), erinevad kõrrelised, mis meil on kultuuris jmt.

Samuti oli programmi toodud huvitav aktsioon - kolmapäeva õhtul läksime kõik koos, st. osavõtjad ja korraldajad, Marsala raekojaplatsile ning korraldasime "lilleseade võistluse". Korraldajatel oli seks puhuks varutud erinevaid lõikelilli ja kõik floristid, kes meie grupis olid, saadeti lavale kimpe tegema, mis siis hiljem maha müüdi või pealtvaatajatele kingiti. Selle ettevõtmise eesmärk oli tutvustada ka kohalikele Euroopa Nooraednike tegevusalasid ning teavitada, et antud linnas toimub rahvusvaheline aiandusalane üritus. See eesmärk sai väga edukalt täidetud - õhtu edenedes oli raekojaplats rahvast täis ja kõik uudistasid meie tegemisi ja panid end kimpude saamiseks florsitide juurde järjekorda.
Lisaks uutele teadmistele, mida Sitsiilias kasvatatakse ja milline näeb seal välja maastik, saime hea ülevaate ka lõunaeurooplaste elulaadist ja vahemere köögist. Sealne programm oli vahepeal väga organiseerimata ja kaootiline - osad külastuskohad jäid kavast välja, palju oli ootamisaega ja üldse võeti seal kõike palju vabamalt. Köögi poole pealt võiks niipalju öelda, et igasuguseid makarone ja kalatoite süüakse seal iga päev.
 
Sel aastal oli kongress eriline ka selle poolest, et valiti uus juhatus. Senisesse juhatusse kuulusid: Klaus Schnaidt - president, Maria Palusalu - asepresident, Melanie Bernroithner - teine asepresident.
Uus juhatus: Maria Palusalu - president, Iwancha Lutt - asepresident, Josiane Walentiny - teine asepresident. Iwancha on pärit Lõuna-Tiroolist, Itaaliast ja Josiane Luxemburgist. Iwancha ja Maria osalevad sügisel ka Euroopa Nooraednike kutsevõistlustel Räpinas.

 
Järgmine CEJH kongress toimub 17.-23. juulil 2011 Luxembourgi linnas Luksemburgis.

Kuna Luksemburg asub Euroopa südames, on sinna pääsemine transpordi seisukohast üsna lihtne. Lennata võib Brüsselisse, Frankfurti, Kölni, Bonni, Luxembourgi jne. Sealt saab sihtkohta juba rongiga.

Luksemburgi nooraednikud igatahes ootavad meid!
Kõik Eesti nooraednikud saavad kutse järgmisele kongressile!
Sitsiilias käisid Maria Palusalu ja Astrid Maidla Leonardo da Vinci ettevalmistava lähetuse rahadega.

Maria Palusalu
Eesti Nooraednike juhatuse esinaine
Euroopa Nooraednike liidu president

 
Eesti nooraednikud osalevad Jäneda aia- ja lillepäevadel!
29. mail algusega kell 11.00 toimub Jäneda aia- ja lillepäevade raames Eesti Nooraednike liidu seminar-praktikum istutusala rajamiseks. Seminari algus on Jäneda lossi saalis, kus tehakse teoreetiline sissejuhatus istutusala rajamiseks ning seejärel jätkub väljas praktiliselt konkreetse istutusala rajamine. Näidatakse istutusala valmimist otsas lõpuni ehk kuidas peaks üks õige istutusala valmima.
Seminari teoreetilise ja praktilise osa viib läbi Eesti Nooraednike liit eesotsas liidu juhatuse liikme ja Räpina Aianduskooli õppejõu Reet Palusalu'ga.
Seminari maksumus on 150.- (sisaldab osalemist seminaril, sh. 1 kohvipaus).
Osavõtuks saab registreeruda e-maili: info@janedaturism.ee või telefonil teel: 384 9770
Küsimused ja info e-mailil: aini@janeda.ee või nooraednikud@gmail.com
 
Maria Palusalu
Eesti Nooraednike liidu juhatuse esinaine

Austria nooraednikud said kokku Winterseminar'il
13.-16. jaanuaril 2010 toimus Itaalias, Lõuna-Tiroolis, Burgstallis Austria Nooraednike liidu üldkoosolek. Üldkoosolekul valiti liidule uued juhtorganid – liidu uueks presidendiks Alexander Angeloff’i asemele valiti Viini Nooraednike liidu ametlik delegaat Richard Zeilinger.
Lisaks üldkoosolekule oli korraldatud terve kolmepäevane programm, mille jooksul külastati erinevaid aiandusettevõtteid ning viidi läbi loenguid. Esimesel õhtul oli programmis Schullian’i aianduskeskus, samuti toimus seal floristika workshop, mille jooksul tehtud lilleseaded viidi viimase õhtu ruumidekoratsioonideks Laimburgi. Teine päev oli täielikult erinevate ettekannete päralt. Räägiti konteinertaimede populaarsusest, Itaalia katusehaljastusest läbi aegade, headest ja vastupidavatest roosisortidest, Trauttmansdorfi aia tekkeloost ning kliimamuutustega kaasnevatest puude kahjuritest ja haigustest. Kolmandal päeval külastati Psenneri tootmiskasvuhoonet, mis tegeleb peamiselt pelargoonide kasvatamisega ja nende noortaimede tootmisega, Südtirol Orchidee orhideekasvatajat ning Floralp aiandit. Peale lõunat toimus ekskursioon Meranos Trauttmansdorf’
i lossi aias.
Ürituse raames toimus ka Euroopa Nooraednike liidu juhatuse koosolek, kus arutati liidu tulevikuplaane ning uute liikmete vastuvõtmise korda, samuti liidu rahalist poolt.
Winterseminar toimub igal aastal erineval Austria liidumaal ning seda korraldab vastava liidumaa nooraednike liit koostöös Austria Nooraednike liiduga. Sel aastal toimus üritus Austria endisel liidumaal Südtirol’is, praeguses Itaalias. Järgmisel aastal toimub Talveseminar Vorarlbergis.
Eesti Nooraednike liidul oli au olla kutsutud ja osaleda sel üritusel. Eestit esindas Maria Palusalu.
Maria Palusalu
Eesti Nooraednike liidu juhatuse esinaine
Euroopa Nooraednike liidu juhatuse president